Tu blogujú Hlohovčania

Ochorelo vám nečakane dieťa? Bežte do Trnavy!

Ochorelo vám nečakane dieťa? Bežte do Trnavy!

Autor: - 30. november 2009 v Blog | 15 komentárov

A v Hlohovci je ďalší problém, o ktorom už vie celé Slovensko – zrušili detskú pohotovosť. Vraj v okrese je „iba“ desaťtisíc detí a to je príliš málo na to, aby si mohli tunajší  takýto luxus dovoliť. Nerozumiem.

Raz som videla zaujímavý a zároveň veľmi smutný dokument o Afrike. Okrem iného sa v ňom hovorilo aj o úbohej zdravotnej starostlivosti v tých najzabudnutejších osadách čierneho kontinentu. Vysokú úmrtnosť mal, okrem všeobecne známych príčin, na svedomí aj akútny nedostatok nemocníc a tým aj ich veľká vzdialenosť od ľudských obydlí. Ak chceli byť domorodci ošetrení, neraz sa museli vydať na strastiplnú cestu. V tých lepších prípadoch obnášala takáto tortúra dlhé hodiny. Mnohí však putovali za lekárom aj niekoľko dní. Výsledok? Zdravotné problémy sa ešte skomplikovali a často končili tragicky.

My nežijeme v  krajine tretieho sveta a problém Hlohovca nemá, chvalabohu, takéto obludné rozmery. Istá paralela tu ale predsa len je. Ak sa dieťaťu nečakane pohorší a jeho doktor už neordinuje, vyspelé zdravotníctvo v srdci Európy ponúka vymoženosť vo forme lekárskej služby prvej pomoci. Tá najbližšia pre Hlohovčanov a obyvateľov priľahlých dedín však sídli od novembra v Trnave. Čo teda nešťastným rodičom ostáva? Nič iné, len bleskurýchle naložiť svojho chorého potomka do auta a absolvovať výlet do susedného okresu. Nuž a kto nemá auto, peniaze na taxík, alebo ochotného suseda, hold proste smola.

Rodičia sú rozhorčení, naopak mnohí doktori v situácii problém nevidia. Vraj aj tak nemali dostatočné vybavenie a deti preto veľakrát posielali na vyšetrenie do krajského mesta. Dokonca sa v televízii objavil názor miestnej lekárky v tom duchu, že keď oni môžu slúžiť na pohotovosti v Trnave, prečo by tam nemohli chodiť aj choré deti z Hlohovca a okolia.

A tak rozmýšľam čo dodať na záver. Podobne zmýšľajúcim doktorom by som len zaželala  pevné zdravie, dostatok empatie a veľa spokojných pacientov. Našich župných poslancov by som rada opýtala, či si ešte spomínajú koho záujmy by mali hájiť na kraji. A kompetentným by som chcela položiť otázku, či je desaťtisíc naozaj tak zanedbateľné číslo, keď hovoríme o ľudskom zdraví.


  15 Komentárov

 1. Ja osobne si myslím, že tento problém nastal u našich lekárov. Názory typu, že za hodinovú mzdu roboša, nebudú predsa slúžiť na pohotovosti, veď oni sú lekári, mi z ich úst zneje ako “Hypokratova prísaha,”alebo komu sa to zaprisahali?
  Fajn, nikto im to neberie. Keď obchodujú v týždni na základe svojich zazmluvnených dušičiek, myslím si, že ako dobrí obchodníci, by mali svojim klientom byť ústretoví aj cez niektoré víkendy.
  Ale na druhej strane, detská pohotovosť v Hlohovci tu bola biednu už desaťročie.
  Až sa nemajú služby zlepšiť, radšej ísť odborníkovi-ozaj Lekárovi, do Trnavy.
  Ja navrhujem, odhlásme sa my pacienti a naše deti z hlohoveckého regiónu a prihlásme sa v Trnave. Tam je väčšia ochota a kvalita služieb. Myslím si, že i hlohoveckí lekári závisia od pacientov.
  Keď nie je záujem o pacientov, môže sa stať, že nebude záujem ani o takýchto lekárov.

  Ingrid

  30. november 2009

 2. Potom môžme zavrieť celý mestský úrad a žiadať pripojenie k Trnave. K tomu ešte zrušiť všetky obchody, veď tie nahradí Galéria v Tescu a kino? Môžme chodiť do Maxu. Toto nie je riešenie. Služby sa majú zlepšovať a nie rušiť preto, že ich niekde poskytujú lepšie. Z Hlohovca sa stáva trochu lepšie vybavená obec.

  Občan

  30. november 2009

 3. Nie je to ani tam sláva, keď má službu MUDr. Maňák, dieťa Vám vyšetrí aj bez fonendoskopu. asi je nejaký jasnovidec, len priloží ruky, mal tam službu pred 2 týždňami a je to potvrdené aj od kolegu, ktorý tam bol s dieťaťom.

  Krupiér

  30. november 2009

 4. Stačí sa inak pozrieť na služby našich lekárov, ak chcete ísť ku kožnej MUDr. Jászbérenyovej, tak ak prídete po 06.20, tak už nemáte nádej, ale za 300,- Sk/teraz asi 10,-Eur/ Vás rada objedná.

  Kamoš

  30. november 2009

 5. U tejto kožnej som bola aj s dvojmesacným dietatom. Musela som vstat o 4 hod., aby som tam bola na 5.30. Vtedy tam bývalo už 20 ludí. Tolko zvykla denne osetrit. Dobre vystala som radu aj s dietatom. V tom case nemal kto mi pomôct. A ked som tam bola druhýkrát, tak sa pani dr. neunuvala ani napisat,že neordinuje. Az ked otvorili, tak od vedla pani sestricka povedala, ved vy tu zbytocne cakate.Hm……

  Mamicka

  30. november 2009

 6. No otrasné, niet k tomu čo dodať, len hádam toľko, že lekári by mohli myslieť na to, čomu sa oddali pracovať celý život, lebo lekárske povolanie nie len určené pracovnými hodinami od do, ale aj určitým ľudským prístupom, empatiou a hlavne snahou pomáhať. Dnes sa stretávam s lekármi, ktorí pracujú len na tom, čo im vynáša, veľakrát mám pocit ak prídem k lekárovi s deťmi, ako keby som ho obťažovala. Veď lekárske povolanie podľa môjho názoru je niečo viac ako len sedieť k ordinácii od do.

  Hlohovčanka

  1. december 2009

 7. k MUDr. Jászbérenyovej sa ani nevyjadrujem -, radsej ist podobnemu doktorovi niekam do krajskeho mesta, ona je povestna uz roky dlhymi cakacimi dobami kde Vam aj tak na konci povedia ze svojich 20 si uz odrobili a smitec- navyse uplne od ruky na kraji pri fabrike..
  prajem jej skory odchod do pokojneho dochodkoveho veku ..

  mico

  1. december 2009

 8. Vystúpenie v televízii p.MUDr. Halásovej ma veľmi nemilo prekvapilo. Jej vyjadrenie, keď mi môžeme dochádzať do TT, tak môžu aj pacienti – asi zabudla, že ona na službu nejde chorá, v horúčke s bolesťami a nie je dieťa. Vyjadrenie, že v okrese je iba desaťtisíc detí, to je už úplna tragédia. Neviem čo sa pre pacienta zlepšilo od r 1989 t.j. za 20r? Mali sme v HC zubnú pohotovosť, detskú pohotovosť. Deti chodili na preventívne prehliadky, celá trieda detskému lekárovi, aj zubárovi. Lekári dokonca chodili na prehliadky aj do školy. U lekárov sme toľko nečakali na vyšetrenie a nedoplácali sme za žiadne ošetrenie (zubár, objednanie pacienta)atď. Kupelná liečba bola dostupná všetkým pacientom. Bola iba 1 poisťovňa a nemuseli sme financovať 5 riaditeľov poisťovní a ich aparát a budovy. Oni žijú iba na úkor nás. Dokedy bude takýto stav, že na úkor nás, ktorí odvádzame dane a odvody, budú z toho profitovať iba lekári a poisťovne a pacient, ktorí za to všetko platí, bude na poslednej kolaji? A na záver. Mám 48 r. a som rada, že som stihla vychovať deti,ešte aj v čase socializmu. Ľutujem mladé rodiny, štát im v ničom nejde v ústrety. Musia si brať hypotéky, aby mali kde bývať, v práci nemajú žiadene istoty. Mladí ľudia majú väčšinou malé deti. Keď si zoberú hypotéku na bývanie a zarába iba jeden rodič a druhý je na materskej, nie každá rodina, je na tom tak, aby si mohla dovoliť mať aj auto, alebo platiť taxíky do TT. Štát by mal ísť ml. rodinám v ústrety a nie ešte viac sťažovať aj tak nie ľahký život.

  platca poistného, odvodov a daní

  1. december 2009

 9. Ako som uz pisala v diskusii na rovnaku temu…je to smutne ze je to hlavne o neochote nasich lekarov:o( O tom vieme svoje vsetci co ich sluzby s detmi vyuzivame. Ale este viac ma zaraza fakt ze mesto nema ziadnu moznost to ovplyvnit?!? Ani sam riaditel NsP ktory je primatorovym clovekom??? Lenze asi to nie je priorita tak ako predaj polikliniky!!!

  mama

  1. december 2009

 10. “Platca poistného, odvodov a daní” to výborne vystihla. Štát ale nedokáže motivovať lekárov a zdravotníkov, preto riešia svoju situáciu inak. Zavádzaním doplnkových platených služieb akými sú aj časenky. Je to smutné, pretože ide o zdravie a už dávno neplatí, že si ho nemôžme kúpiť. Aj lekári sa správajú trhovo. Mňa ale zaráža to, že keď to nedokáže štát, máme tu samosprávu. Športové kluby a súkromné firmy tiež štát nedotuje, ale naše mesto áno. Zastupiteľstvo bez mihnutia oka odpustí takmer dva milióny súkromnej firme, ktoré sa mohli použiť na motiváciu lekára detskej pohotovosti. Ak by podobným spôsobom krachoval niektorý domov dôchodcov, všetky D by boli nastúpené v pozore a chytali sa za srdcia, že to nikdy nedopustia.

  Martin

  1. december 2009

 11. Zastupiteľstvo odkleplo odpredaj polikliniky i keď ich upozorňoval poslanec Pestún,že to nieje správna voľba a tak isto ho nebrali vážne keď bol proti hlasovaniu za odpustenie pohľadávok,veď tá firma musela vedieť že nemajú finančné prostriedky,už vtedy, keď požiadala o odkúpenie polikliniky.Peniaze mohli použiť na vybavenie pohotovosti.Je smutné, že ani také EKG, ktoré by malo byť samozrejmosťou tam nieje.Potom sa čudujeme, keď nás pošlú do Trnavy.Neviem ako by sa tváril niektorý poslanec, čo hlasoval za a viezol by do Trnavy svojho syna, ktorý by mu počas jazdy zomrel.

  Dano hovorí

  1. december 2009

 12. Osobne som s prácou MUDr.Jászberényiovej veľmi spokojná- korektný prístup, odbornosť,slušnosť.Vždy platilo a platí- na dobrého lekára sa oplatí čakať…
  Dúfam, že už čoskoro bude ordinovať v meste

  nasta

  1. december 2009

 13. Vdaka za zaujimave informacie

  Natasha-web

  16. december 2009

 14. Slovenske zdravotnictvo – clovek studuje 6 rokov jednu z najtazsich skol, pride do zamestania a dostane 14000 hrubeho po dvoch mesiacoch driny a nepochopenia sa mu to cele zhnusi (nie su pristroje ludia umieraju z neodbornosti a aj ked chce nieco spravit neda sa, nadriadeni pekne svine) a namieri si to smer zapad. Najlepsi idu von iny zostanu rezignuju a stanu sa z nich arogantni a zlí. Takze nevinnte vsetkych lekarov vacsina z nich za to nemoze pozerajte radsej hore…

  lulo

  9. január 2010

 15. Bilancia dnešného dňa:dcéra si narazila prst,bole ju.Asi po 2 hodinách jej zmodrel,tak sa sňou manžel vybral do Hlohovca na pohotovosť,odkiaľ ho doslovne vyhodili,že tam s ňou nemá čo robiť a pri tom chcel požiadať lekárka,aby sa len pozrela,či s tým musí letieť do Trnavy.Dorazil tam 21.45,je už pomaly polnoc,sedí tam a čaká s tým,že pojde domov nevybavený,lebo…..je tam napr.otec s o trochu staršou dcérou,ktorá má ten istý problém ako my a sedí tam od 13.00 poobedia a čaká dúfajúc,že ho vybavia aspoň dom jednej hodiny rannej.A teraz povedzte mi,čo je toto za zdravotníctvo……čo je to za ľudský prístup lekárov,lekárok-otcov a matiek,keď nechajú sedieť v čakárni malé dieťa pomaly 12 hodín v bolesti?Každý jeden z nich je netvor,keby šlo o ich dieťa tak to vybavia hneď,veď majú známosť.Nepoviem,keby to bol dospelý,ale dieťa?Veď nech sa už aj tí hore preberú,kam spejeme a do tejto situácie máme privádzať na svet deti? A na čo?Veď tu sa majú dobre a sú uprednostnený,len tí prominentní.Ak mi vie niekto poradiť,napíšte mi prosím na môj mail informáciu,kde sa dá sťažovať.Ja mám pocit totiž,že lekári sa chodia na pohotovostné služby vyspať a nie pomáhať pacientom,keď sa tam čaká aj 12 hodín.

  Kaťa

  21. apríl 2011

Poslať komentár