Tu blogujú Hlohovčania

Dokonalá ilúzia, alebo kúpte si Život v Hlohovci

Dokonalá ilúzia, alebo kúpte si Život v Hlohovci

Autor: - 17. november 2009 v Blog | 7 komentárov

Pri čítaní miestneho plátku Život v Hlohovci sa vždy dobre pobavím. Napriek tomu, že tento skvost regionálnej žurnalistiky vychádza približne od praveku, väčšina Fraštačanov svorne tvrdí, že je to stále o tom istom. Keby som Hlohovec nepoznala a dostal sa mi tento magazín do rúk, poviem si, že lepšie miesto pre život azda ani neexistuje. Jednoducho, dokonalá ilúzia a to iba za smiešnych 33 centov.

Neviem, možno je to sčasti aj tým „zamatovým“ dátumom v kalendári, ja mám však  pocit, akoby som sa vrátila v čase viac ako dve desaťročia. Prísľub krajších zajtrajškov začína už titulkou. Na akejsi divotvornej koláži v duchu „best of“ zvyčajne žiaria šťastné deti, vynovené budovy a kvitnúce kvety. Jednotlivé rubriky, ktoré viac-menej vznikajú spontánne s každým novým číslom, prinášajú najmä mozaiku rôznych bilancií, report zo stretnutí dôchodcov a samozrejme dôkazy úspešného budovania novej a modernejšej tváre Hlohovca. Kontroverznejšie témy, či nedajbože slová kritiky by ste v tomto mesačníku hľadali márne.

Osobne nemám nič proti optimizmu, avšak predostierané skutočnosti ani zďaleka nezaznamenávajú život v Hlohovci taký, akým naozaj je. Okrem svetlejších momentov, ktorými sú články z histórie, etnografie či astronómie sa v časopise nedočítate prakticky nič. Nepoškvrnený obraz aktivít vedúcich funkcionárov mesta totiž nevyvažujú každodenné problémy jeho obyvateľov.

Je verejným tajomstvom, že klopať na dvere redakcie s ostrejšou témou je už vopred prehraným bojom. Časopis postráda akýkoľvek dialóg s občanom a stáva sa tak len nudnou a jednostrannou propagandou. Život v Hlohovci ruka v ruke s mestskou televíziou sú akurát tým najlepším prostriedkom ako sa ukázať, keď treba získať hlasy voličov. Voličov, ktorí navyše celé toto divadielko „zatiahnu“, keďže televízia aj časopis fungujú najmä vďaka obecným zdrojom.

Na záver samozrejme nemožno zabudnúť ani na schizofrenickú rubriku „Online s primátorom“. Čitateľne mierené otázky v duchu „perestrojky“ otvárajú pred nami priam rozprávkový obraz. Hlohovec je zrazu zasľúbenou krajinou,  kde nič nie je nemožné a kde sa sen stáva skutočnosťou. Kde sa získavajú dotácie ako na páse, všetko sa opravuje a nad cestou veselo bliká semafor. Táto smutná paródia na demokraciu je totiž sama dôkazom, že keď je potrebné aj monológ sa môže stať dialógom.


  7 Komentárov

 1. Dobrý a pravdivý článok. Viac sa človek dočíta a dozvie aspoň v tom jednom článku, ktorý vychádza približne raz za mesiac na vážnú tému na Hlohovecko.sk , ďalej odporúčam sledovať trnava.sme.sk (kam spadá spravodajstvo aj z hlohoveckého okresu) a aj veľmi dobré noviny opisujúce nielen dianie a problémy v Hlohovci, ale v celom Trnavskom kraji sú Trnavský hlas. Život v Hlohovci sú bohužiaľ smutná tragédia po 20 rokoch. Amen

  Martin

  18. november 2009

 2. Absolútna pravda. Ale čo sa dá očakávať, keď riaditeľ spoločnosti je zároveň poslancom a sám sebe schvaľuje rozpočet. Žiadna motivácia a keby sa objavila kritika, tak by sa niekto dôležitý a ješitný mohol veľmi uraziť a nebolo by na odmeny. Príspevky z televízie sú na úrovni záujmového krúžku pre žiakov a robia sa účelovo.

  Eva

  18. november 2009

 3. Život v Hlohovci pôsobí skôr ako sci-fi už názvom. Tento kus zničeného lesa už desaťročia baví inteligentných a informuje tých menej … a preto je v Hlohovci nepostrádatľný. HCTV bola vždy vrcholom žurnalistickej gastronómie. Tie tváre! Tie témy! Myslím že o pár km západnejšie by takéto niečo zakázali.

  davno.prebudeny

  11. január 2011

 4. Súhlasím s uverejnenými názormi.Ja tiež po 50tich rokoch čo žijem v Hlohovci zisťujem,že naše mesto je idylické,pokojné bez akýchkoľvek problémov.Len si zberte aké je naše mesto čisté.Ulice pozametajú raz do roka,smeti zmetú na kôpky a nechajú ich tam.Veď ich vietor rozfúka.Lavičiek je v meste pomenej a tie čo sú obsadzujú rôzni spoločensky unevení občania.Kriminalita u nás nie je žiadna podľa informácii HTV.Mestské televízne vysielanie by mohlo pôsobiť aj osvetovo a výchovne pre občanov nie len informatívne o kultúre,športe a rybárstve.To už sa nedá ani pozerať.A tie záznamy z mestského zastupiteľstva bežnému občanovi nič nehovoria.Ono bytoho bolo viac ale kto má rád kritiku?

  Nataša

  23. január 2011

 5. Druhý týždeň pozerám na HTV o ZŠ v HC. Osvetu mám aj keď informácie sú trochu staršie. Ozaj čo robia? Veď je už koniec januára vianoce dávno skončili.

  Prinula

  24. január 2011

 6. jaky ste mudri

  čitajuci

  10. marec 2011

 7. Mne sa v plátku páčia príspevky z múzea a od Ex libris. Chápem, že aj pedagogická poradňa musí byť zverejňovaná, veď každý potrebuje reklamu a poskytovatelia priestoru pre reklamu z nej žijú.
  Ale nebolo by vhodnejšie keby Vlastivedné múzeum a Ex Libris raz za štvrť roka vydalo brožúrku a my by sme si ich pútavé príspevky prečítali tam. Boli by to lepšie investované peniaze pre nás i pre mesto.

  .Nenar

  11. marec 2011

Poslať komentár